«ՄՏՍ Հայաստան»-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը կանցնի պետությանը
«ՄՏՍ Հայաստան»-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը կանցնի պետությանը։ Այդ մասին հաղորդել է ընկերությունը՝ անդրադառնալով կիպրական «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթեդ»-ի կողմից «ՄՏՍ Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարքին։ Ընկերությունը հունվարի 24-ին տարածել է հաղորդագրություն, անդրադառնալով նոր բաժնետիրոջը՝ «Ֆեդիլքո գրուպ»-ին. ««Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ը Կիպրոսում գրանցված ընկերություն է, որի վերջնական շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատերերն են Չժե Ջանգը և Կոնստանտին Սոկոլովը: Թե՛ Չժե Ջանգը, թե՛ Կոնստանտին Սոկոլովը պրոֆեսիոնալ ներդրողներ են՝ հեռահաղորդակցության, ֆինանսների, էներգետիկայի և ակտիվների կառավարման ոլորտներում գործունեության հարուստ փորձով»,-նշված է «ՄՏՍ-Հայաստան»-ի հաղորդագրության մեջ։ Վիվա-ՄՏՍ-ն իր ներդրումներն իրականացնում է գործունեությունից առաջացող շահույթից, գրավադրված չէ և ծանրաբեռնված չէ վարկային պարտավորություններով, ֆինանսապես լիովին ինքնաբավ է, աշխատակիցներին առաջարկում է մրցակցային աշխատավարձ: Ներդրումների […]
Սիրենք զմիմեանս․ «Կրթության տապան»
Հունվարի 24-ը UNESCO-ն հռչակել է Կրթության օր և կոչ է արել այն նվիրել ատելության խոսքի դեմ պայքարին։ Ինչ խոսք, ատելությունը վատ բան է, այն կեղեքում է մարդկանց և բերում դժբախտություն։ Սակայն ինչպե՞ս հասնել դրան հատկապես այն հասարակություններում, որտեղ ատելության ձևավորման համար հիմնավոր նախադրյալներ կան։ Եւ արդյոք սերը կհաղթի՞ ատելությունը։
Արցախի Պատարա գյուղի «թուռնավ հացը» Երևանում է
Արցախի Պատարա գյուղի թոնրի հացը Երևանում է։ Դեռ 2016-ին էր Արսեն Թևոսյանը Պատարայում իր փուռը բացել. հացը մատակարարում էր Ստեփանակերտի ու հարակից գյուղերի խանութներին։ Այսօր Պատարայի հացը Երևանում է՝ Գրիգոր Արծրունի 88/3 հասցեում։ Համագործակցում են վեց խանութի ու հինգ ռեստորանի հետ, նաև տեղում վաճառք են կազմակերպում։
Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը գոյություն ունի՞
«Արցախյան դիտանկյան» նոր թողարկմանը վերլուծաբան Տիգրան Գրիգորյանն ու լրագրող Ժաննա Ավագյանը քննարկում են Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունները Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ։ Թողարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության արդիականությանը, ինչպես նաև նրան, թե ինչպես Ռուսաստանը տապալեց այլ դերակատարների միջնորդական նախաձեռնությունները Արցախի էթնիկ զտմանը նախորդած շրջանում։
Ռուսական «ՄՏՍ»-ն ավարտել է հայկական «ՄՏՍ Արմենիա»-ի վաճառքի գործընթացը
Ռուսական «ՄՏՍ»-ն ավարտել է հայկական դուստր ընկերության՝ «ՄՏՍ Արմենիա»-ի վաճառքի գործընթացը, հայտնում է ընկերությունը։ «ՄՏՍ Հայաստան»-ի նոր սեփականատերը կիպրական «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթեդ» ընկերությունն է։ Ինչպես հայտնում է «ՄՏՍ»-ը՝ գործարքը ներառում է նաև ֆինանսական վճարման ծառայություններ մատուցող «Մոբիդրամ» ընկերությունը։ «ՄՏՍ»-ը ստացել է գործարքի համար անհրաժեշտ բոլոր կորպորատիվ հաստատումները, ինչպես նաև թույլտվությունները Հայաստանի կարգավորող մարմիններից»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Վանաձորում պայթյունի ձայնը լսվել է ավիացիոն ուսումնավարժանքի արդյունքում
Վանաձորում պայթյունի նմանվող ձայնը լսվել է ավիացիոն ուսումնավարժանքի արդյունքում, հայտնում են Լոռու մարզպետարանից։ Շուրջ մեկ ժամ առաջ Վանաձորում պայթյունի նմանվող ձայն էր լսվել, որն անհանգստություն է առաջացրել բնակիչների շրջանում։ «Խնդրում և հորդորում ենք խուճապի չմատնվել, քանի որ տեղի է ունեցել ավիացիոն ուսումնավարժանք»,- ասված է մարզպետարանի հայտարարությունում։ Պաշտպանության նախարարությունը հաստատում է, որ այսօր Լոռու մարզում ՀՀ զինված ուժերի ինքնաթիռներն իրականացրել են ուսումնամարզական թռիչքներ։